Kalbiname interjero dizainerę Augustę Samulionę iš „KÚL interjeras“

- Auguste, nuo ko reikėtų pradėti vonios kambario įrengimą?

- Vonios kambario įrengimą reikėtų pradėti nuo pačios idėjos, apgalvoti, kaip jis turėtų atrodyti stilistiškai, kokias funkcijas atlikti, kokie santechnikos įrenginiai yra reikalingi bei kas jais naudosis. Taip pat reikėtų racionaliai įsivertinti visos šeimos narių gyvenimo įpročius, turimų ir planuojamų įsigyti daiktų skaičių. Jeigu daiktų planuojate laikyti daug, tam reikėtų numatyti daugiau spintelių su lentynomis ir stalčiais. Tuomet reikia racionaliai įvertinti erdvę: ar viską įmanoma sutalpinti vonios kambaryje, jeigu ne, ką įmanoma pakeisti: galbūt perkelti santechnikos įrenginius ar kažko atsisakyti. Visada siūlau patiems ar su dizaineriu nubraižyti baldų išdėstymo planą su tiksliais matmenimis, kad viskas tilptų ir būtų patogūs praėjimai. Kuomet patogiai išsiplanuosite baldų ir įrenginių išdėstymą, tuomet reikėtų pereiti prie konkrečių santechnikos įrenginių, baldų, apdailos medžiagų, šviestuvų pasirinkimo bei planuoti išdėstymą jau su konkrečiais pasirinkimais ir pagal jų technines specifikacijas formuoti užduotis santechnikui, elektrikui, apdailininkams bei kitiems meistrams. Rekomenduoju laikytis tokio eiliškumo: pirmiausia išsirinkti santechniką, baldus, veidrodžius ir tik tada formuoti įvadus. Taip pat rekomenduoju nepamiršti geros ventiliacijos, nes kitu atveju jūsų vonios kambaryje apsigyvens pelėsis.

- Ar galėtumėte trumpai apžvelgti svarbiausius matmenis vonios kambaryje?

- Tikrai taip. Jeigu vonios kambarys yra nedidelis, pagal vonios kraštą ar priešais dušo kabinos duris turėtų būti laisvas 70 – 80 cm pločio atstumas, kad būtų pakankamai vietos apsisukti. Optimalus praėjimas yra 60 cm pločio, o mažesnio negu 50 cm nerekomenduočiau, nes būtų nepatogu praeiti. Standartinis praustuvo bei stalviršio aukštis – 85 cm, tačiau gali šiek tiek keistis priklausomai nuo žmogaus ūgio.

- Ką rekomenduotumėte daryti, kad vonios kambarys būtų tiek estetiškas, tiek ir praktiškas?

- Jūsų vonios kambarys visada atrodys estetiškiau ir moderniau jeigu unitazas, maišytuvai, dušo sistemos bus potinkiniai, tai yra kuomet potinkinės dalys bus įmontuotos į sieną. Tai suteiks patalpai erdvės, švaros pojūtį, reikalaus mažiau priežiūros, nes aukščiau sienoje esantys praustuvo maišytuvai mažiau apsitaškys, į sieną įmontuota potinkinė dušo sistema turės mažiau detalių, vandens tekėjimo vamzdis bus paslėptas sienoje, tai vėlgi jo nereikės valyti. O grindų valymas po pakabinamu unitazu yra paprastesnis negu aplink pastatomą ant grindų. Net ir tuo atveju, jeigu montavimui į sieną reikalinga papildoma gipso kartono pertvara, jūs tikrai sutaupysite daugiau vietos negu renkantis įprastą pastatomą unitazą su bakeliu, o erdvę virš potinkinio rėmo išnaudosite suformuoti nišai ar uždarai spintelei. Jeigu unitazas ir dušas bus prie tos pačios sienos, tuomet patarčiau unitazo rėmo apsiuvimą pratęsti ir per dušo sieną, ir joje numatyti nišą kūno priežiūros priemonėms pasidėti.  

- O kur rekomenduotumėte statyti skalbimo mašiną?

- Skalbimo mašiną rekomenduoju paslėpti uždaroje spintoje, kurioje sutalpinsite ne tik skalbimo priemones, bet ir skalbinių krepšį bei švarius rankšluosčius.

- Ką rekomenduotumėte mažų vonios kambarių savininkams?

- Jeigu turite mažą vonios kambario erdvę, rekomenduoju rinktis šviesių, neutralių atspalvių plyteles. Nesirinkite per tamsių arba labai mažų vonios plytelių, kadangi jos optiškai dar labiau sumažina erdvę. Norint spalvų – jas visada galite palikti aksesuarams ar dekoro elementams, kuriuos bus nesunku pakeisti pavargus nuo jų ryškios spalvos. Jeigu mėgstate ryškias, akcentines plyteles, tuomet rekomenduoju jas kloti ant sienos, arba ant grindų, bet nesiūlyčiau rinktis visiems paviršiams vienodai ryškias plyteles, nes tai tik dar labiau optiškai sumažins vonios kambario erdvę. Mažame vonios kambaryje taip pat vietoje papildomų baldų rankšluosčiams laikyti, naudokite stilingus kabliukus ir stenkitės, kad viskas būtų kuo labiau paslėpta, venkite atvirų lentynų, rinkitės potinkinius santechnikos įrenginius, taip sutaupysite daugiau vietos nedideliame vonios kambaryje. Erdvę vizualiai padidinsite ir veidrodžių pagalba, kuriuos kabinti galite per visą vonios kambario sieną ar pasirinkti dušo kabinai, vietoje standartinio stiklo – veidrodinį. Taip pat svarbu paminėti, jog labai svarbu yra gerai išskaidyta šviesa apšviestas veidrodis. Geriausias pasirinkimas - apšvietimas veido lygyje, kadangi šviesa krentanti iš viršaus sukurs šešėlį, o tai ypač aktualu moterims naudojančioms makiažo priemones. Todėl šiuo atveju geriausia rinktis LED apšvietimą iš pačio veidrodžio priekio.

- Auguste, kodėl ypatingai svarbu tinkamu laiku suplanuoti elektros instaliaciją?

- Planuojant elektros instaliaciją svarbu apsibrėžti apšvietimo zonas: vonioje turėtų būti ryškus bendras, veidrodžio apšvietimas bei dekoratyvus jaukus apšvietimas nišose, balduose ar iš vonios apačios. Jeigu vonios kambaryje planuojate įrengti elektrinį arba kombinuotą rankšluosčių džiovintuvą, apgalvokite jo vietą. Sienoje galėsite pravesti laidą, kol dar nėra išklijuotos plytelės. Tokiu atveju nereikės papildomo kištukinio lizdo ir atrodys estetiškiau. Taip pat jeigu planuojate turėti masažinę vonią, nepamirškite toje vietoje įrengti elektros įvadą su srovės nuotekio rele, kuri taip pat bus reikalinga ir skalbyklei. Svarbu paminėti, jog vonios kambaryje negali būti elektros prietaisų, kurie būtų jungiami į neįžemintus lizdus. Nesuplanavus elektros įvadų laiku, gali tekti ne tik nuiminėti jau suklijuotas plyteles ar gadinti nudažytas sienas, bet ir iš naujo perplanuoti vonios kambario išdėstymą.

- Papasakokite apie stilistiką bei spalviškumą vonios kambaryje.

- Visų pirma santechnikos įrenginių dizainas ir spalva turi atitikti Jūsų numatytą konceptą, kad            interjeras būtų vientisas ir suderintas. Jeigu pasirinktas industrinis, tamsus konceptas, visada labiau tiks juodos spalvos maišytuvai, jei klasikinis stilius, tuomet galima rinktis tiek chromo tiek aukso spalvos maišytuvus. Minimalizmo mėgėjams patarčiau rinktis nerūdijančio plieno ar šlifuoto nikelio spalvos maišytuvus, kurie bus nesunkiai priderinami prie bet kokios spalvos plytelių. Kas dar yra labai svarbu išlaikant koncepto vientisumą, tai rinktis vienodą maišytuvų spalvą visame vonios kambaryje, geriausia būtų jeigu ta spalva atsikartotų ir visame būsto interjere ir nepamiršti, kad kitas detales, tokias kaip vandens nuleidimo mygtukas, rankšluosčių džiovintuvas ir jeigu bus numatytas bide dušelis prie unitaz, turėtų būti tos pačios spalvos. Taip pat labai svarbu spalviškai suderinti vonios kambario aksesuarus: šiukšliadėžes, muilo dozatorius, rankšluosčių laikiklius.

- Į ką rekomenduotumėte atkreipti dėmesį renkantis medžiagas vonios kambariui?

- Renkantis medžiagas vonios kambariui, svarbu atsižvelgti ne tik į vonios kambario stilistiką, bet ir praktiškumą. Kalbant apie stalviršius, puikiai tiks impregnuotas tikmedis, ąžuolas ir bambukas, iš keramikos plytelių pagaminti stalviršiai ir natūralus ar dirbtinis akmuo. Tik svarbu paminėti, jog renkantis matinį marmurą, turėsite jį saugoti nuo muilo bei kosmetikos priemonių, kadangi šios stalviršyje paliks neišvalomas dėmes. Gamtos, natūralumo atmosferą sukursite rinkdamiesi akmens tekstūras ar natūralias, žemiškas gamtos spalvas. Švaros įspūdį sukursite pasirinkdami minimalistines šviesiai smėlines plyteles. O kuriant industrinio vonios kambario stilių, jame derės juodos, metalinės konstrukcijos, betonas. Norint išgauti betono vaizdą, galima rinktis ne tik betono imitacijos plyteles, bet ir mikrocementą arba molio tinko apdailą, tik nesiūlyčiau tokios apdailos pačioje dušo zonoje ir grindims vonioje, kur bus tiesioginis sąlytis su vandeniu. Net ir toliau nuo dušo esančias sienas dengtas mikrocementu ar molio tinku reikėtų impregnuoti laku. Norint susikurti ilgaamžį vonios kambarį, būtinai įsitikinkite, jog pasirinktos medžiagos bus atsparios drėgmei ir greitai nesusidėvės. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, jog praktiškiau yra rinktis šviesias spalvas ir chromuotus paviršius, o renkantis tamsius paviršius ir juodus maišytuvus, pasirūpinkite vandens filtru, tuomet paviršiai mažiau kalkės ir priežiūra bus lengvesnė. Apibendrinant noriu pasakyti, jog labai svarbu kruopščiai apgalvoti tiek baldų ir santechnikos išdėstymą vonios kambaryje, tiek stilistiką ir konceptą, bet nepamiršti praktiškumo, kad Jūsų vonios kambarys būtų ne tik gražus, bet ir lengvai prižiūrimas.

Prekė pridėta prie norų sąrašo