Vonios atlieka labai paprastą funkciją – leidžia pasinerti į vandenį ir nusiprausti. Tačiau, kaip ir sofa svetainėje ar stalas valgomajame, vonia yra labai svarbus visos erdvės akcentas, suteikiantis stilistinę kryptį likusiai kambario daliai. Jų būna yra įvairių formų ir dydžių – nuo tradicinių ovalių iki erdvę taupančių modernių dizainų. Kad ir ko ieškotumėte, šiame straipsnyje rasite visus patarimus, kurie padės jums tinkamai pasirinkti.

Laisvai pastatoma ar įmontuojama?

Pirmiausia kyla klausimas, ar rinktis laisvai pastatomą, ar įmontuojamą vonią? 

Laisvai pastatomoms vonioms reikia daugiau vietos nei įmontuojamoms, nes jos nėra tvarkingai prigludusios prie sienos, todėl jūsų vonios kambario dydis gali padėti jums apsispręsti. Jos gali būti pastatomos kambario viduryje arba prie sienos, tačiau bet kuriuo atveju aplink jas reikia palikti vietos, todėl jos užims daugiau ploto nei įmontuojamos vonios. 

laisvai pastatomos vonios

Laisvai pastatoma vonia yra nuostabus kambario akcentas, o turintiems mažų vaikų ji taip pat gali būti praktiškas pasirinkimas. Jei jums patinka išvaizda, bet vietos turite nedaug, apsvarstykite galimybę rinktis D formos vonią. Iš priekio žiūrint, ji yra panaši į laisvai pastatomą vonią, tačiau užima mažiau grindų ploto, nes jos tiesusis šonas remiasi į sieną.

Įmontuojamos vonios puikiai tinka nedideliems vonios kambariams. Jos užima nedaug vietos, nes stovi prie sienos ir užima vieną ar du kambario kampus. Jų būna įvairių dydžių, todėl galite rinktis tokį variantą, kuris atitiktų patalpos matmenis.

Kairinė, dešininė ar universali?

Ant kai kurių vonių yra nurodyta, kad jos skirtos montuoti tik kairėje arba dešinėje pusėje. Universalias vonias galima montuoti, kaip tik jums patogu. Šiuo atveju yra labai svarbu teisingai pasirinkti, nes kitaip vonia gali netikti jūsų kambaryje.

Įsivaizduokite, kurioje vietoje norėtumėte turėti naują vonią, ir įsivaizduokite, kad žiūrite į ją iš priekio. Pasukite vonią taip, kad plačiausias jos galas (trumpoji L raidės kojelė arba P raidės kilpa) būtų viršuje. Jei jis nukreiptas į dešinę, vadinasi, vonia turėtų būti montuojama dešinėje. Jei į kairę, vadinasi, ji turėtų stovėti kairėje.

Profilių ir gipso apdaila gali būti:

  • L formos, kai vonia statoma kambario kampe arba į kampą prie dviejų sienų.
  • I formos, kai vonia statoma tarp dviejų sienų į nišą.
  • U formos, kai vonia statoma prie vienos sienos.
  • O formos, kai vonia statoma nepriklausomai nuo jokių sienų.

vonios

Kurią formą pasirinkti?

Stačiakampės. Tai vis dar mėgstama vonios forma, garsėjanti plačia pasirinkimo galimybių įvairove. Atrasite daugybę stilingų modelių ir dydžių – jei tik norite, galite be problemų suderinti vieną iš jų su savo kambario kampeliu. Daugelis stačiakampių vonių taip pat turi aiškių linijų kraštus, todėl jas labai patogu įstatyti į kambario kampus.

staciakampes vonios

Kampinės. Ši forma yra pritaikyta įrengti kampe. Be to, daugelis šių vonių turi platesnius fasadus, ant kurių galima padėti daiktus – tai ypač patrauklu taupantiems vietą. Jei jus domina mažo kambario įrengimas, kampinė vonia turėtų atitikti jūsų lūkesčius. 

Ovalios. Ši vonios forma išsiskiria savo raštų ir spalvų įvairove. Labai paplitusios laisvai pastatomos, prabangiai atrodančios ovalo vonios, tačiau galima rasti ir elegantiškų, santūrių sprendimų.

ovalios vonios

Asimetrinės. Kaip rodo pavadinimas, šios vonios netelpa į jokius rėmus. Jos gali būti netradicinių formų arba netradicinių matmenų, todėl tampa kambario dėmesio centru. 

asimetrines vonios

Dušo vonios. Jei negalite apispręsti, ką pasirinkti - dušą ar vonią, rinkitės abu! Jei esate apriboti erdvės, L ar P formos dušo vonios efektyviai išnaudoja vietą. Vienas galas, skirtas dušui, yra platesnis už kitą, todėl, palyginus su standartine vonia, jums patogiau praustis. Itin mažam vonios kambariui tinka J formos vonia, kurios apvalūs kampai išsaugo erdvę.

Kvadratinės. Turite daug erdvės vonios kambaryje? Išnaudokite ją įrengdami kvadratinę vonią, kurioje besimaudydami jausitės kaip mažame namų baseine. Ji tokia didžiulė, jog talpina daugiau nei vieną besimaudantį. Baseino įvaizdį sustiprinsite, jei vonią įrengsite žemiau grindų lygio. Tai vienas iš nedaugelio vonios modelių, kuriuos galima pritaikyti kaip įdubusius.

Šlepetės formos. Jei neįsivaizduojate savo gyvenimo be atsipūtimo po sunkios dienos vonioje, rinkitės šlepetės formos vonią ir mėgaukitės ilgais vakarais! Šlepetės formos vonia panaši į ovaliąją, tačiau vienas arba abu vonios galai yra labiau iškelti į viršų, jog besimaudantis galėtų atsilošti ir patogiai skaityti knygą, gurkšnoti taurelę burbuliukų ar kitą, kas malonu. 

Bateau. Mėgstančius prabangą sudomins bateau vonia, kuri pavadinta pagal prancūzišką žodį, reiškiantį valtį. Ji panaši į ovalią vonią, tačiau yra gili su užsuktu kraštu ir aukštai pakeltais vienu arba abiejais galais. Teigiama, kad aukštai pakeltas vonios galas primena laivo lanką. Bateau vonios laikomos aukščiausios klasės voniomis.

Walk-in. Walk-in vonia visų pirma skirta neįgaliesiems ar judėjimo problemų turintiems, įskaitant pagyvenusius, žmonėms. Vonia turi vandeniui nepralaidžias dureles, pro kurias praustis besiruošiantis gali įeiti į vonią, o ne lipti į ją kaip įprastai kitose. Taip pat walk-in vonia turi sėdynę, turėklus ir kitas funkcijas, dėl kurių saugu bei patogu praustis. Ji yra kompaktiška, todėl telpa ir į mažiausią vonios kambarį.

Kaip pasirinkti dydį ir talpą?

Dydžio veiksnys daugiausia priklauso nuo vonios kambario matmenų. Žinoma, didesnė vonia suteiks jums daugiau komforto, tačiau labai svarbu užtikrinti, kad patalpoje liktų pakankamai vietos baldams ir praėjimams. Kadangi asortimente gausu įvairių modelių vonių, tikrai atrasite pasirinkimą, tinkantį net mažiausiam kambariui. 

Taip pat atkreipkite dėmesį į talpą – kuo ji didesnė, tuo didesnį plotą turėsite vonios viduje ir tuo daugiau vandens galėsite prileisti. Dauguma žmonių voniai sunaudoja apie 135 l vandens. Standartinėje vonioje, kai ji pripildyta iki galo (vos žemiau perpylimo), telpa 190 l vandens, tačiau dalis šio vandens išteka, kai įlipate į vonią.

akrilines vonios

Kuri medžiaga yra geriausia?

Renkantis voniai tinkamą medžiagą, reikia atsižvelgti į du veiksnius: kainą ir patogumą. Kiekviena medžiaga liečiant jaučiama skirtingai, todėl turėtumėte išbandyti, kuri jums maloniausia. Tačiau patogiausia medžiaga taip pat gali būti gana brangi, todėl prieš pirkdami turėtumėte nusistatyti, ką leidžia jūsų biudžetas.

Stiklo pluoštas. Tai – pigiausia vonios medžiaga, pagaminta iš sustiprinto plastiko lakštų, kurie galiausiai suformuojami į vonią. Ši medžiaga yra gana patvari, nors nuo stiprių smūgių gali suskilinėti. Be to, ji turi savybę būti akyta. Tai reiškia, kad ji reguliariai sugeria vandenį, todėl ilgainiui medžiaga deformuojasi ir tampa vis nestabilesnė.

+ Įperkama

Patvari

Akyta

- Jautri stipriems smūgiams

Porcelianas. Porcelianas gaminamas sluoksniuojant ketų arba štampuotą plieną su porceliano emalio sluoksniu – stiklo miltelių ir pagrindo mišiniu, įkaitintu iki patvarios dangos. Dėl to šios vonios yra gana patvarios ir neporėtos, todėl laikui bėgant nesideformuoja ir nesugenda. Tačiau porceliano danga yra gana jautri stipriems smūgiams, todėl saugokitės nieko ant jos nenumesti, nes ant paviršiaus liks pastebimų dėmių.

Patvari

Neporėta

- Jautri stipriems smūgiams

Akrilas. Panašiai kaip ir stiklo pluoštas, akrilas formuojamas imant vientisą lakštą iš naftos cheminių medžiagų, stabilizatorių, dervos ir atitinkamų dažiklių, jį kaitinant, tada gautą rezultatą formuojant į vonią, kuri vėliau sutvirtinama stiklo pluoštu. Akrilas yra lengvas, įvairių stilių ir dydžių, todėl jį populiaru rinktis tiek įmontuojamoms, tiek laisvai pastatomoms vonioms. Nors akrilas atrodo ir yra gana panašus į stiklo pluoštą, ši medžiaga yra neporėta, todėl jos ilgaamžiškumas yra daug didesnis. Akrilo vonios yra atsparios įskilimams ir stipriems smūgiams, nors vis tiek reikėtų susilaikyti nuo daiktų mėtymo į vonią.

Įperkama

Lengva

Patvari

Lygus ir sandarus paviršius

Pataisoma

Platus spalvų ir formų pasirinkimas

- Abrazyvūs valikliai gali sugadinti paviršių

- Įtempimo taškai montavimo metu turi būti tinkamai sustiprinti

„Quaryl“. Tai yra ypatinga medžiaga, kurią pasižymi „Villeroy&Boch“ gaminiai. Jos visos sudedamosios dalys neatskleidžiamos, tačiau ją įvardinti galima kaip akrilo ir akmens masės kompozitą. Ji šilta kaip akrilas ir lengvesnė už akmens masė. „Quaryl“ gaminiai yra atsparūs temperatūros pokyčiams, plaukų dažams ir įvairiai chemijai, o atsiradus subraižymams juos galima remontuoti. 

Lengvesnė už akmens masę

Atspari temperatūros pokyčiams, plaukų dažams ir įvairiai chemijai

Pataisoma

Keramika. Keraminės vonios formuojamos iš daugybės keraminių plytelių, kol jos sukietėja. Šio gamybos būdo privalumas yra tas, kad keramika yra gana panaši į molį – jos būna įvairių stilių ir dydžių, daugiau nei bet kurios kitos rinkoje esančios medžiagos. Trūkumas tas, kad keramiką reikia nuolat prižiūrėti, kitaip ji ilgainiui sugenda ir trupa.

Įvairūs stiliai ir dydžiai

- Reikalauja nuolatinės priežiūros

Akmens masė. Tai medžiaga, sudaryta iš susmulkinto natūralaus akmens, sujungto klijais, taip išgaunant kompozitinę medžiagą, kuri atrodo ir jaučiasi kaip natūralus akmuo be papildomo svorio ir papildomų išlaidų. Akmens masės gaminiai yra populiarus pasirinkimas, nes ji yra tvirtas vidurys tarp kainos ir kokybės. Vienintelis ribojantis veiksnys yra tas, kad, palyginti su kitomis rinkoje esančiomis medžiagomis, nėra daug stiliaus pasirinkimų.

Puikus kainos ir kokybės santykis

Laikui nepavaldi išvaizda

- Nėra daug stiliaus pasirinkimų

Varis. Varinės vonios yra itin prabangios. Ši medžiaga yra neįtikėtinai patvari, išlaiko šilumą, nereikalauja visiškai jokios papildomos priežiūros, išskyrus nuolatinį vandens naudojimą, ir yra estetiškai puiki. Tačiau ji yra 2-3 kartus brangesnė už bet kokią rinkoje esančią vonios medžiagą.

Laikui nepavaldi išvaizda

šlaiko šilumą

Nereikalauja papildomos priežiūros

- Brangi

Mediena. Panašiai kaip varis, mediena yra labai kaimiška ir estetiška vonios medžiaga. Šios vonios, pagamintos iš natūralaus medžio ir padengtos vandeniui atspariu vašku, taip pat kainuoja brangiai. Vaškas laikysis kelerius metus, tačiau ilgainiui šios vonios dėl nuolatinio naudojimo bus linkusios suirti ir, palyginti su panašios kainos varinėmis voniomis, nėra laikomos ilgalaike investicija.

Laikui nepavaldi išvaizda

- Linkusi irti

- Brangi

Ketus. Ketaus arba porcelianu emaliuota ketaus vonia yra labai sunki, tvirta ir ilgaamžiška. Atspari įvairiems smūgiams, nes emalio danga storesnė nei plieninių vonių. Jei vis dėlto aplinkybės lemtų pažeistą paviršių, ji būtų galima pakartotinai apdailinti. Vėsi vonia gali iš pradžių praleist šilumą, tačiau įkaitusi ją ilgai išlaikys.

Patvari

Atspari įbrėžimams

Laikui nepavaldi išvaizda

Puikiai sulaiko šilumą

Pataisoma

Platus spalvų spektras

- Labai sunki

Plienas. Plieninė arba porcelianu emaliuota plieninė vonia yra pigi, praktiška ir santykinai lengva, nes sunkesnė nei akrilinė, bet lengvesnė nei emaliuota ketaus vonia. Vonios paviršius yra lengvai valomas ir išlaiko savo blizgesį daugelį metų, tačiau rekomenduojamas ne mažesnis kaip 3 mm paviršiaus storis. Kitu atveju vonia pradės įskilinėti.

Įperkama

Santykinai lengva

Patvari

Lengvai valosi

Galimi standartiniai dydžiai (150 x 75 cm)

- Paviršius linkęs skilinėti

- Įskilimuose formuojasi rūdys

- Pralaidi šilumai

- Triukšmas leidžiant vandenį į vonią

- Ribotas spalvos ir formos pasirinkimas

Masažinės vonios – SPA procedūroms namuose

Be visų jau aptartų vonios rūšių, yra dar viena – masažinės. Nors tokios sistemos reikalauja šiek tiek didesnių investicijų, šios vonios leidžia mėgautis SPA procedūromis neišeinant iš namų. Nesvarbu, ar tai būtų skausmų malšinimas, ar pagalba atsipalaiduoti, ar savijautos gerinimas – masažinė vonia gali pagelbėti su įvairiomis problemomis. 

masazine vonia

Prekė pridėta prie norų sąrašo